VOLBY DO ZASTUPITELSTVA STŘEDOČESKÉHO KRAJE A SENÁTU PČR V ROCE 2008
KRAJSKÉ VOLBY
KANDIDÁTI
Mgr. Milan Schweigstill
zástupce ředitele gymnázia
zastupitel města Mělník

... aktuálně ...

Mgr. Milan Schweigstill

Byl počátek 70. let. Malý Milánek šel do první třídy. Moc se mu tam líbilo. Ale již ve třídě druhé mu tehdejší školní systém připravil nepříjemné překvapení. Pro nedostatek učeben zbyla na 2.A a 2.B jen jedna a tak se přišla na řadu výuka na směny. Když mělo "áčko" ranní (od 8 do 12:30 hod.) mělo "béčko" odpolední (od 13 do 17:30 hod.). Další týden se to prohodilo. Obzvláště odpoledka v zimě byla dost krutá. Zmrzlí rodiče podupávali za tmy před školou a čekali na své ratolesti.


Kde udělali soudruzi chybu? Dnes to víme. Ignorovali demografický vývoj, kde se na přelomu 60. a 70. let dostaly do plodného věku silné populační ročníky a začalo se rodit hodně dětí. Ještě k tomu přispěla různá propopulační opatření. Až se zpožděním několika let se rychle stavěly panelákové školky a školy. A situace se časem uklidnila.


Když se podíváme na současný demografický vývoj můžeme už několik let pozorovat podobný populační efekt jako v 70. letech. A zase mi připadá, že je ticho po pěšině. Zase se doufá, že se všechno časem samo uklidní. Mateřské školky jsou nabité k prasknutí, přesto svojí kapacitou nestačí. Prvňáci se do škol zatím vejdou, ale co za rok, za dva, za tři... O tom, že tato situace nastane, hovoří demografové již nejméně 10 let. Přesto tyto informace nechávala většina politiků bez povšimnutí. Staré školní budovy byly rušeny, aby se nemusely opravovat nebo se v nich usídlily různé pedagogické, pseudopedagogické nebo komerční instituce.


Situace vyžaduje okamžité řešení, protože ta populační vlna nepřijde, ona už je tady!


Potřebujeme co nejpřesnější populační výhledy nejméně na deset let dopředu, abychom již dnes věděli, kolik prostoru a kolik pedagogů budeme v tomto časovém horizontu potřebovat. Podporujme vznik závodních a malých rodinných mateřských školek. Vraťme dětem prostory, které kdysi byly pro ně postaveny s heslem "Mládeži, naději vlasti!"a zajistěme jejich efektivní využití. To všechno je možné dělat teď hned.


Ten příběh, kterým jsem tento článek začínal není smyšlený. Prožil jsem ho na vlastní kůži. Snad to žádné dítě ani rodič na počátku 21. století už nezažije.


To je i jeden z cílů STŘEDOČECHŮ.Mgr. Milan Schweigstill